Minął ponad miesiąc od pierwszych zajęć online. Pora na refleksję. Jakie są zalety i wady takich zajęć.

Do zalet zaliczymy:
🔸 Brak konieczności przyjazdu do szkoły, czyli oszczędzamy czas dojazdu, koszty oraz nerwy związane z zaparkowaniem samochodu w centrum.
🔸 Oszczędność czasu powoduję, że wiele osób ćwiczy częściej. Większość 5 i więcej razy w tygodniu, dużo 4, 3 razy. To jednak się jeszcze okaże, bo teraz dużo siedzimy w domach. Ponadto na pranajamę w sobotę rano łączy się dużo, dużo więcej osób niż przychodziło na tę samą godzinę do szkoły.
🔸 Jesteśmy u siebie, nikt nam nie przeszkadza z uczestników zajęć.
🔸 Dla wielu osób zajęcia w ogóle stały się możliwe, bo np. pracują do pewnej godziny i nie zdążają na zajęcia, mieszkają poza Warszawą, a nawet Polską. Sporo naszych uczniów, którzy wyjechali teraz z powrotem dołączyło do praktyki z nami.
🔸Można ćwiczyć nie tylko w domu, ale wszędzie gdzie jest dostęp do internetu, a nawet tylko do telefonu (można się dodzwonić na zajęcia). Wtedy tylko co prawda słyszymy, ale można to zrobić praktycznie z prawie każdego miejsca.
🔸Z naszego punktu odpada koszt wynajęcia sali, który jest najwyższym kosztem w prowadzeniu szkoły.
🔸 Można uczyć Was z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.
🔸 Obawialiśmy się, że nie będzie można uczyć osób zaczynających jogę oraz osób po dłuższej przerwie. Jednak tak nie jest. Da się, nie ma się czego bać.
🔸 Może ćwiczyć jednocześnie więcej osób w tym samym czasie, nie ogranicza nas wielkość sali. Ponadto można zorganizować dwa czy więcej zajęć w tym samym czasie prowadzonych przez różnych nauczycieli w najbardziej popularnych godzinach albo np. dla dorosłych oraz oddzielnie ich dzieci.
🔸 Można się schować przed nauczycielem (wyłączyć podgląd); tak, tak dla niektórych to zaleta 😀.

Wady:
➡️Brak bezpośredniego kontaktu nauczyciel uczeń, nauczyciel nie może całkowicie widzieć co robi uczeń. Nie może go dobrze skorygować. Okazało się jednak, że większość osób czuje bardzo silny kontakt mimo odległości. Widać nas i słychać bardzo dobrze, więc niektórzy mówią, że czują się jakby ćwiczyli na sali w Omśrodku. Jest też możliwość zgłaszania prywatnie jakichś swoich problemów przed czy w trakcie zajęć oraz możliwość zadawania pytań nauczycielowi przez chata. Ponadto mamy zatkniętą grupę, na której można się zapytać o inne rzeczy.
➡️Nie ma tylu pomocy do jogi, więc niektórych pozycji nie robimy np. psa na linach. Uczymy się jednak otwartości i wykorzystywania różnych miejsc i czego tylko się da w domu do praktyki jogi.
➡️Uczestnicy zajęć nie spotykają się ze sobą bezpośrednio. Również jednak wiele osób mówi, że jest mimo to jest poczucie wspólnoty, wspólnej praktyki.

Może widzicie jeszcze jakieś plusy i minusy?
Jest wiele już próśb, aby po uruchomieniu z powrotem zajęć stacjonarnych zostawić zajęcia online. I tak zrobimy. Nie wiemy tylko w jakim zakresie. Może też być tak, że zostaną tylko zajęcia online. Zobaczcie, że jest więcej plusów 🙂

Co myślicie, w jakim kierunku to pójdzie? 😀 Napiszcie w komentarzach.
Do zobaczenia online! 🙏


Leave a Reply

Your email address will not be published.

17 − dwanaście =